Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to Le Parkour?

Parkour je umění pohybu překonávání překážek. Při něm jsou využívány přirozene pohyby jako běh, skákání, lezení, pomocí kterých se co nejefektivněji a nejrychleji dostává člověk z místa na místo.

Parkour je nesoutěžní sport. Při trénínku se snažime překonat sami sebe, svůj strach a své nedostatky a neustále se zlepšovat, nikoliv soupeřit s ostatními.

V mnohých aspektech se Parkour podobá bojovým uměním. Když se mu člověk věnuje naplno a správně, jde v podstatě o životní cestu a filozofii. Neustále překonáváme překážky, ať už psychické či fyzické.

Smyslem tréninku je ovládnout lépe sév tělo jako celek. Nemá smysl se učit jen jednotlivé techniky odděleně, ale spíše průběžně zdokonalovat svůj pohyb. Cílem je být silnější, abychom byli užitečnější jak v běžném životě, tak případných extrémních situacích, které mohou nastat v moderním světě.

Trocha historie

Člověk překonává překážky odedávna dokonce i způsobem, jakým je definován Parkour. Ale dnešní podobu a definici mu vtisknul Francouz David Belle. Ten se odmala věnoval bojovým uměním a umění pohybu v jeho přitozeném životním prostředí-nejprve v lese a pak právě ve městě. Ve všem ho hodně ovlivnil jeho otec pocházející z Vietnamu, který prošel výcikem francouzké armády a posléze pracoval jako hasič. (Moje poznamka: Otec byl atletem a David k tomu byl veden od malička. Svym způsobem je zakladatelem jeho otec, David to jen dotahl do konce.)

Co Parkour není a čeho se vyvarovat?

Z videí a textů, které jsou nalezení na internetu, se může zdát, že Parkour je úplně o něčem jiném, než jsem celou dobu psal. Ale není tomu tak. Parkour je jasně definován, ale ve snaze hnaní se senzací bývá často překrucován. Parkour není svoboda pohybu, jak bývá často mylně označován.

Parkour není akrobacie a libivá salta. To neníúčinný a rychlý pohyb. Stejně tak nejde jen o skoky z co největší výšey, ty mohou být jen malou částí pro opravdu zkušné jedince, kteří teénují skoků a dopadů které způsobí nevratné požkonení klobů..

V neposlední řadě je důlezité neškodit. Ani svému okolí ani svému zdraví. Oři tréninku Parkouru byste neměli ničit soukromý ani veřejný majetek a vnikat na soukromé pozemky. Pokud vás nškde nechtějí, tak prostě netrénujte. A trénuje s rozmyslem, nejlépe pod vedením zkušenější osoby.

Ačkovil se z tohoto textu může zdát, že Parkour je plný oznamení, přesto nabízí úplně nový pohled naše okolí nás samostatné a neskutečný pocit volnosti.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář